Kniha návštěv

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

AlbertCealt | 05.06.2018

The prostate related is the central a part of a male's reproductive system. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate is located just before the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient for the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is among the most common prostate-related problem in men younger than 55 yrs . old. Infections from the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of all types of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition of a particular defect inside gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be caused by trauma to the urinary tract or by infections from the rest of the body. A patient may experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal of the prostate defect then the use antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some in the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for overall health and will also also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations weekly will prevent prostate cancer.

3. Eat beef in moderation. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to consider to ensure a healthy prostate is always to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must go for prostate examination at least once a year.

video 2017

Jirka Doležel | 14.09.2017

Ahoj, zdravím Cuprumáky. Brouzdám a objevil jsem video z Kuby 2017. Pěkná práce. Dokonce jsem se tam i našel :-) Tak ať vám to dál hraje! Někdy musím zajít. Doufám, že stále do Kotelny ve čtvrtky.

Re: video 2017

Pavel | 15.10.2017

Ahoj, čtvrtky se stále hraje v Kotelně, tak doraz.

Kuba 2014-díky za pěkný večer

Jirka Doležel | 12.04.2014

Za celou naši „skupinu“ - přišlo nás opravdu 13 - musím poděkovat za pěkný večer a zábavu. Bylo to super, všechny kapely hrály a zpívaly jak "za peníze" nebo spíš jako kdyby to mělo být naposledy a o život. Všichni se přitom bavili - fakt paráda. Tak to má být. Kousky Pavla Vorlíčka – super (člověče, děláš ještě něco mimo hraní? :-) ), hostující Vendy - bomba. Večer opravdu vrcholil trochu odkládaným vystoupením Nonstopu, pauza mezi výměnami kapel byla znatelně dlouhá, ale když ta mrcha technika si vzpomene a "zauzlujou se dráty"....... Moc mne mrzelo, a nejen mne, že jsme museli před půlnocí odejít. Ale objektivně dodám. Vím, že je to složité pro technika vyladit ozvučení, zvlášť když se střídají kapely. No nějak se s tím popral. Ale jednu zásadní připomínku si neodpustím. Velice mi vadilo, když Vojta Pánek, který má hlas jak zvon a uváděl začátek a též důvod pořádání celého večera, nebyl slyšet a tím se publikum neztišilo, což by se na chvíli slušelo, i když většina věděla, o co tento večer jde. Takže ještě jednou všem díky. Jen tak dál. Povedlo se a myslím, že byl spokojen i TEN, co na vás shlížel shůry.

bezva hraní

Jirka Doležel | 16.01.2014

Ahoj, zdravím vás a díky za bezvadné hraní minulý týden "U Neptuna". I když nebylo banjo. (Měl jsem cukání zajet pro banjistu Honzu "Bándyho" Nagy, kamaráda, kterého jistě znáte. Ale pak jsem si říkal, že by to třeba nebylo vhodné. Ale určitě by si rád zahrál. Sám si vyrobil krásné banjo.) Jinak jsem se velmi pobavil a "ruce - prsty mne svrběly". Doufám, že nebude vadit, když přijdu častěji, možná už zítra (23.1.). A vezmu s sebou třeba i pár známých. Pěkný, jde vám to. Dík. Jirka

Re: bezva hraní

Pavel Vorlíček | 16.01.2014

Jirka nám včera napsal do Napište nám, což přišlo na mail, pak zjistil, že to měl napsat do Knihy návštěv - tak jsem to tam dnes zkopíroval, ať i ostatní cuprumáci ví, že je zdraví. Jinak díky, jsme rádi, že se líbilo, a klidně choď častěji i se známými.

Re: Re: bezva hraní

Jirka | 16.01.2014

Dík, tak jsem si to představoval, že to provedeš. :-)

30 let Kynoutů

Jirka Franic | 18.11.2012

Chlapci a děvčata, přijďte s námi popít a zaskotačit na Kunratickou do Luny ke Kušmirakovi. Jste srdečně zvá

Re: 30 let Kynoutů

Pavel V. | 18.11.2012

Lehce doplňuji datum: sobota 24.11.2012 a čas: od 17 hod.

Pozdrav

Ivoš Č. | 25.09.2012

Díky Cuprumákům za hóódně pohodové hraní U Našeda, kterému jsem mohl býti přítomen a trochu nápomocen - ahóóój Ivoš Č.

1 | 2 >>

Přidat nový příspěvek